Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

       
QUOTABLE QUOTES
 
  آنگاه که غرور کسی را له می کنی،
آنگاه که کاخ آرزوهای کسی را ویران می کنی،
آنگاه که شمع امید کسی را خاموش می کنی،
آنگاه که بنده ای را نادیده می انگاری ،
آنگاه که حتی گوشت را می بندی تا صدای خرد شدن غرورش را نشنوی...آنگاه که خدا را می بینی و بنده خدا را نادیده می گیری ،
...می خواهم بدانم،
دستانت رابسوی کدام آسمان دراز می کنی تابرای
خوشبختی خودت دعا کنی؟
سهراب سپهری

 
  تمامی الفاظ جهان را در اختیار داشتیم
و آن را نگفتیم که به کار آید
چرا که تنها یک سخن
یک سخن در میان نبود:
آزادی
ما نگفتیم
تو تصویرش کن !
احمد شاملو

  هزگز از مرگ نهراسیده ایم گرچه دستانش از ابتذال شکننده تر بود. هراس من – باری – همه از مردن در سرزمینی است که مزد گور کن از بهای آزادی آدمی ،افزون باشد.

جستن ، یافتن ، و آنگاه به اختیار برگزیدن و از خویشتن ، خویش باروئی پی افکندن – اگر مرگ را از این همه ارزشی بیشتر باشد حاشا حاشا که هزگز از مرگ هراسیده باشم
احمد شاملو

  بهترین لحظه های روز و شبم لحظه های شکفتن سحر است که سیاهی شکسته و رو به گریز روشنایی ، گشوده بال و پر است
فریدون مشیری

  گفته می شد :(( هر که با ما نیست با ما دشمن است )) گفتم : اری، این سخن فرموده اهریمن است اهل معنا ، اهل دل با دشمنان هم دوستند ای شما ،با خلق دشمن ؟، قلبتان از آهن است ؟،
فریدون مشیری

  در جواب دوستی که شاعر را تشویق به ترک وطن می نمود

تو از این دشت خشک تشنه روزی کوچ خواهی کرد و ، اشک من تورا بدرود خواهد گفت ؛ نگاهت تلخ و افسرده است ، دلت را خار خارناامیدی سخت آزرده است ، غم این نابسامانی ، همه توش و توانت را زتن برده است
تو با خون و عرق ، این جنگل پژمرده را رنگ ورمق دادی ، تو با دست تهی با آن همه طوفان بنیان کن در افتادی ، تو را کوچیدن از این خاک دل برکندن از جان است ، تو را با برگ برگ این چمن پیوند پنهان است
تو را این ابر ظلمت گستربه رحم بی باران ، تو را این خشک سالی های پی درپی
تو را از نیمه ره برگشتن یاران ، تو را تزویر غمخوران ، زپا افکند .تو را هنگامه شوم شغالان ، بانگ بی تعطیل زاغان ، درستوه آورد.
تو با پیشانی پاک نجیب خویش ، که از آن سوی گندم زار ، طلوع با شکوهش خوشتر از صدتاج خورشید است ،

تو با آن گونه های سوخته از آفتاب دشت ، تو با آن چهره افروخته از آتش غیرت که در چشمان من والاتر از صد جام جمشید است ، تو با چشمان غمباری که روزی چشمه جوشان شادی بود ، واینک خسرت وافسوس بر آن سایه افکنده است ، خواهی رفت واشگ من تو را بدرود خواهد گفت

من اینجا ریشه در خاکم ،
من اینجا عاشق این خاک ، اگر آلوده یا پاکم ،
من اینجا تا نفس باقی است می مانم
من از اینجا چه می خواهم ؟ نمی دانم
امید روشنایی گرچه در این تیرگی هانیست،
من اینجا بازدر این دشت خشک تشنه می رانم ،
من اینجا روزی آخر ، از دل این خاک با دست تهی ،
گل بر می افشانم ،
من اینجا روزی آخر از ستیغ کوه ،
چون خورشید سرودفتح می خوانم
ومی دانم تو روزی باز خواهی گشت .
فریدون مشیری

    

نوری‌زاد از خامنه‌ای خواست تصور کند ۲۴ روز به پسرش تجاوز شده


«یک چند روزی است حال خوبی ندارم. نمی‌دانم چرا بیش از آن زن، بیشتر به آن دانش‌آموز فکر می‌کنم و دست لرزانش که این دو جمله کوتاه را برای مادرش یا زن همسایه‌اش نوشته؛ کاش یکی از سرداران فربه سپاه را می‌دیدم و بر قبّه‌های روی شانه‌اش برق می‌انداختم...».
 
فرار ۱۵۰ میلیارد دلاری مغزها از ایران

وزیر علوم خسارت ناشی از فرار مغزها از ایران را دوبرابر بودجه سالانه کشور اعلام کرد و گفت: «در شرایطی که کل بودجه دولتی ما ۷۰ میلیارد دلار است با مهاجرت مغزها ۱۵۰ میلیارد دلار به دنیا کمک می‌کنیم.»


به گزارش ایرنا، رضا فرجی دانا روز سه شنبه در مراسم تجلیل از نفرات برتر هجدهمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با تاکید بر این‌که فرار مغزها بزرگ‌ترین خسارت کشورهای در حال توسعه است، هزینه تربیت هر فرد نخبه را برای دولت یک میلیون دلار اعلام کرد.
 
اعدام ۴۰ زندانی، تنها در دو هفته
سالجدیدمیلادیبرایایرانباموجاعدامشروعشد


عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای درباره اعدام ۴۰ تن در دو هفته نخست سال ۲۰۱۴، می‌گوید که تغییر چهره حکومت ایران با وجود این اعدام‌ها، کاری عبث است.

عفو بین‌الملل اعلام کرده که حکومت ایران در دو هفته نخست سال جدید میلادی، دست‌کم ۴۰ تن را اعدام کرده که ۳۳ مورد آن تنها در یک هفته صورت گرفته است.
 
دورانی که شادی، گناهی نابخشودنی است

جامعه بدون نشاط جامعه مرده است. جامعه‌ای منفعل که پویای لازم برای عمل جمعی را ندارد و احساس امنیت لازم را نمی‌کند، به عبارتی می‌توان گفت شادی پشتوانه یک جامعه برای تولید سرمایه اجتماعی است.
 
خوزستان

قلب تپنده ایران در تلاطم است. حمله ها گسترده بوده. خوزستان از دوست ودشمن، سخت زخم خورده. از چنگال صدام که به بهای خون مردم بیرون شد، به کام دزدان داخلی فرو رفت. هنوز در کام آنهاست. اما لقمه
 
نابرابری زن و مرد در نبرد با "ژن‌"ها


پس از آنکه حسن روحانی به ریاست‌جمهوری رسید٬ طرح‌ها و لوایحی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد و سپس تصویب شد که یکی بعد از دیگری، ناقض حقوق برابر زنان و مردان بود. پس از تصویب
 
مدارس غیر دولتی از مشروطه تا دولت یازدهم


بودجه دولتی آموزش و پرورش هر سال افزایش می یابد. بودجه سال ۹۳، بیشتر از ۱۹ هزار میلیارد تومان است. اما این بودجه کفاف هزینه های آموزش و پرورش را نمی دهد. تورم و گرانی افزایش سنواتی بودجه را خنثی می کند. بیش از ۹۵ درصد پولی که دولت به عنوان بودجه سالانه به آموزش و پرورش اختصاص می دهد، صرف پرداخت حقوق و مزایای حدود یک میلیون و ۳۰ هزار معلم و کارمند این وزارتخانه
 
عمق فاجعه
سوء استفاده از قدرت در جمهوری اسلامی: استثنا یا قاعده؟


مقامات و مدیران جمهوری اسلامی از سطح اعضای شورای نگهبان و مجلس خبرگان تا وزیر و مدیران کل موقعیت خود را نه به واسطهٔ شایستگی بلکه به خاطر روابط قشری، محفلی و خانوادگی کسب کرده و تنها با تایید همه سیاست‌های ولی فقیه و کاست حاکم بر سرکار می‌مانند همیشه از بهترین و بیشترین امکانات برخوردارند.
 
(تحليلگر اقتصادی) فريدون خاوند


بزرگ ترين بحران اقتصادی بعد از جنگ جھانی دوم در سال ھای ٢٠٠٧ و ٢٠٠٨ ميلادی از ايالات متحده آمريکا آغاز شد و نشانه ھای پايان نھايی آن را ھم، پيش از ھر جای ديگری، در آمريکا می توان ديد.
 
هشدار چند اقتصاددان و فعال اقتصادی به دولت درباره «پيامدهای جدی رشد فقر و بيکاری»

روزنامه اعتماد گزارش داده است که هادی زنوز، اقتصاددان شناخته شده ايرانی و محمود اسلاميان از اعضای هيات رييسه اتاق بازرگانی ايران، روز شنبه در نشست عمومی هيات نمايندگان اتاق بازرگانی «درباره پيامدهای امنيتی و تشديد بينوايی تهيدستان که سرچشمه آن رشد بيکاری است به دولت هشدار دادند.»
 
ایران در جدول آزادی‌های اقتصادی به رتبه ۱۷۳ سقوط کرد

گزارش سالیانه بنیاد مطالعاتی هریتیج درباره آزادی‌های اقتصادی نشان می‌دهد که ایران در میان ۱۷۸ کشور جهان رتبه ۱۷۳ را به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته سقوط بیشتری نشان می‌دهد.
 
سه هزار ايرانی در زندان های خارج از کشور؛ ۸۰ ايرانی محکوم به اعدام در مالزی

روزنامه شرق از قول مدير کل امور ايرانيان خارج از کشور وزارت خارجه جمهوری اسلامی از وجود ۳ هزار ايرانی زندانی در زندان های کشورهای ديگر خبر داده است. کاظم سجادی همچنين به اعدام ۱۸ ايرانی طی يک سال گذشته اشاره کرده و گفته است که هم اکنون تنها در زندان های مالزی ۸۰ ايرانی محکوم به اعدام زندانی هستند.
 
ضرورت تفکيک نهاد دين از نهاد دولت

آن‌چه بر علی‌اصغر غروی می‌رود، شاهد و دليلی جديد است برای ضرورت و اهميت تفکيک نهاد دين از نهاد دولت (حکومت).

دکتر غروی، پژوهشگری از حوزه‌ی نوانديشان دينی، به‌خاطر ابراز ديدگاهی مغاير با قرائت غالب در حکومت، هدف آزار و خشونت قرار گرفته و روانه‌ی انفرادی شده است. همه‌ی هجمه‌ و فشار غيرانسانی که متوجه اين محقق شده، مبتنی است بر تفاوت نگاه او با تفسير حکومت از واقعه‌ی «غدير».
 
«از این امامزاده انتظار معجزه ای نیست»
میهمان این بار برنامه «نماگر» در ایران، علوم اجتماعی با گرایش و تاکید بر اقتصاد خوانده است. پس از آن به شهر دانشگاهی «پونا» در هندوستان رفت و تحصیل در رشته اقتصاد را پی گرفت
 
زندگی می‌کند در معرض خطر ایرانی میلیون ۱۰


سازمان مدیریت بحران در ایران می‌گوید دو و نیم میلیون واحد مسکونی در این کشور از بافتی فرسوده برخوردار است و ۱۰ میلیون شهروند ایرانی «در معرض خطر» زندگی می‌کنند.

 
عمق فاجعه
دانشجوی دوره دکترا به ده سال حبس محکوم شد

به گزارش منابع حقوق بشری ایران، حمید بابایی، دانشجوی دکترای اقتصاد در دانشگاه لی یژ بلژیک، در دادگاه انقلاب اسلامی به ده سال حبس محکوم شده است. اتهام آقای بابایی جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم است.

 
عمق فاجعه
نمایندگان از بی قانونی بهره ها برده اند

وزارت علوم از ورود ۳۰۰۰ نفر به مقطع دکترا، بدون شرکت در آزمون خبر داده و اعلام کرده که این فاجعه آموزشی در دولت اصولگرایان به وقوع پیوسته است.
 
عمق فاجعه
شرکت ملی گاز: شرایط بحرانی است


با وجود آنکه ایران دومین کشور در جهان از لحاظ منابع گاز طبیعی ست، اما به دلیل عدم سرمایه گذاری و پومپاژ مناسب در سال های اخیر، هم اکنون با کاهش دمای هوا افت، فشار گاز و یا قطعی آن در برخی از ساعات در کلان شهرها به امری عادی تبدیل شده است.
 
بازگشت به ایران با کدام تضمین؟
در شرایطی که معاون کنسولی وزارت امور خارجه به درست می گوید که "در قانون کیفری ایران مطلبی تحت عنوان ممنوع ‌الورود نداریم" و نگرانی های ایرانیان مقیم خارج برای بازگشت به ایران را"ترس خودساخته بی ریشه ناشی از القائات اپوزیسیون در خارج از کشور" می خواند، واقعیت های روند امور خلاف این نظر را نشان می دهد.
 

کانون وکلای غیر مستقل و هیئت پارلمانی اروپا

به همان اندازه که از تنش زدائی از سیاست خارجی ایران خشنود می شویم، از این که باب مراوده با قدیم ترین نهاد مدنی ایران به صورتی که احتمال می رود ضمن آن توهم استقلال کانون به هیئت پارلمانی
 
با کدام معیار اسلامی و انسانی؟

"وقتی برای تحویل جسدش به اهواز رفتم در بیمارستان گلستان دنیا برایم تیره و تار شده بود. هیچوقت چهره او را به این زیبایی ندیده بودم.... آی خدا چه کردی با ما. برای همسرش امیر رضا عارفی که همه چیزش بود آرزوی صبر دارم. دو داغ
 
بی‌سوادی ۱۵ درصدی در ایران، فاجعه است
حدود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ۶۷ میلیونی بالای ۶ سال کشور نه می‌توانند بخوانند و نه بنویسند. همچنین بر اساس اعلام یونسکو، در میان ۱۶۴ کشور جهان، ایران در موضوع سوادآموزی در رتبه هشتاد و ششم قرار
 
ژنو-۲: ایران پشت درهای بسته
اعلام مخالفت قطعی آمریکا با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی در کنفرانس موسوم به ژنو -۲ ، که قرار است روز ۲۲ ماه ژانویه در حومه شهر ژنو برگزار شود، اولین نشانه جدی از رو به پایان نهادن ماه
 
ترور شطح و گسترش خشونت
محمد شطح تکنوکرات و وزیر سابق لبنانی در یک حمله تروریستی کشته شد. وی در انفجاری شدید که در نزدیکی ساختمان پارلمان لبنان رخ داد، جان باخت. علاوه بر وی ۶ نفر دیگر تا کنون کشته
 
عمق فاجعه
فساد مالی از ديدگاه بانک جهانی:دشمن شماره يک مردم

ضربه ای که فساد مالی بر منافع مردم وارد ميآورد، موضوع گفتگوی اقتصادی راديو فردا با فریدون خاوند، استاد اقتصاد در پاریس است.
 
درآمدی بر ماهیت منشور حقوق شهروندی
عرصه سوم- مصطفی خسروی: دولت روحانی در یک صدمین روز فعالیت خود پیش نویس سندی تحت عنوان «منشور حقوق شهروندی» را به عنوان گامی برای برآورده کردن وعده های انتخاباتی در حوزه تحقق بخشیدن به حقوق ملت منتشر کرد.
 
انتقاد از نقض حقوق کردها در ایران
یک هفته از پس از سفر هئیت پارلمان اروپا به ایران و دیدار با برخی از مقامات رسمی و شخصیت‌های سیاسی، گزارش شده که این هیئت در جریان سفر خود در تهران با برخی از فعالان سیاسی کرد نیز دیدار کرده‌اند.
 
واکنش اطلاعاتی به رانتخواری ارزی
در حالی که ماجرای تشدید تحریم های ایران از سوی سنای آمریکا برای نخستین بار با واکنش شدید کاخ سفید مواجه شده و باراک اوباما از طریق تهدید سنا به وتو، می کوشد تا تعهد خود را به صلح با ایران نشان دهد، نیروهای افراطی در ایران کماکان نسبت
 
چگونه می‌توان منابع یک کشور را هدر داد؟
تنظیم بودجهٔ سالانه برای چرخاندن کشور به شکل بهینه و شفاف است. معمولا در بودجه‌های سالانه سهم دستگاه‌ها یا افزایش سهم آن‌ها بر اساس قدرتی که دارند (مثل رشد سی تا پنجاه درصدی بودجهٔ نهادهای نظامی و انتظامی و شورای نگهبان در بودجهٔ پیشنهادی سال ۹۳) یا ندارند (مثل بودجهٔ سازمان بهزیستی که افزایش قابل توجهی نمی‌یابد) مشخص می‌شود.

 
گزارشگران بدون مرز: ایران یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است
سازمان گزارشگران بدون مرز، کشور ایران را در شمار «پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران» دانست و آن را در ردیف کشورهای چین، اریتره، ترکیه و سوریه قرار داد.
 
عمق فاجعه
وضعیت نامناسب جسمی و روحی ریاض سبحانی، زندانی بهایی ۶۷ ساله


فرزند ریاض سبحانی، شهروند بهایی ۶۷ ساله که به اتهام کمک مالی به دانشگاه آنلاین بهاییان که از تیر ماه ۱۳۹۰ در زندان به سر می برد به کمپین بین المللی حقوق بشردرایران گفت که پدرش با توجه به شرایطا
 
عمق فاجعه
بچه‌هایی که بچه‌دار می‌شوند


بر اساس آخرین آمارهای اعلامی، تنها در سال ۱۳۹۱ بیش از ۱۱۰ هزار زایمان در سنین زیر ۱۹ سالگی زنان صورت گرفته است. نگرانی‌ها وقتی شدت می‌گیرد که بدانیم یک هزار و ۶۳۵ مورد از این زایمان‌ها در بین دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۴ ساله بوده است. ازدواج قبل از سن قانونی به ویژه در میان دختربچه‌ها
 
همسر سعید متین پور: زندانیان زندان اوین در شرایط مرگ تدریجی قرار دارند؛ صدای ما را نمی‌شنوند

همسر سعید متین پور،‌ فعال مدنی آذربایجانی و زندانی عقیدتی در زندان اوین که ماه ها پیگیری خانواده او برای درمانش از سوی دفتر دادستانی بی پاسخ مانده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «زندانیان زندان اوین در شرایط مرگ تدریجی قرار دارند و ظاهرا مسوولان صدای درخواست های ما را نمی شنوند.
 
پافشاری احمدشهید برنقض حقوق بشر در ایران و انتقاد رئیس شورای حقوق بشر از اظهارات «رسوایی آمیز» جوادلاریجانی

درجلسه ایی که امروز ۲۱ اسفندماه درباره پرونده نقض حقوق بشر ایران در شورای حقوق بشرسازمان ملل بررسی شد، جوادلاریجانی بار دیگر با اظهاراتی که شگفتی دیپلمات ها را در محل برگزاری
 
اقدام مثبت دولت آمریکا در حذف تحریم‌های فن آوری‌؛ پاسخی به کنش جمعی فعالان مدنی

(۱۶ خرداد ۱۳۹۲)—کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز گفت که به دنبال صدور یک مجوز عمومی صادرات برای اقلام ارتباطی شخصی ایرانیان، شرکتهای فن آوری بخشی خصوصی باید
 
آخرین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه به سازمان ملل: «امروز روزنه‌ای از فرصت در ایران باز شده است»

احمدشهید، امروز چهارشنبه در بیست و چهارمین جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با سومین گزارش میان دوره ای خود به طرح مهمترین موضوعات حقوق بشری در ایران به خصوص موضوع اعدام های فزآینده، حضور صدها زندانی
 
تصویب پیش نویس قطعنامه حقوق بشر در سازمان ملل با ۸۳ رای مثبت کشورهای عضو

(۲۸ آبان ۱۳۹۲) کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از رای امروز کمیتۀ سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد که از حقوق بشر در ایران دفاع می‌کند استقبال کرده و از دولت ایران می‌خواهد تا از سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل پیروی کند و
 
کنفرانس آسه آن آغاز به کار کرد

کنفرانس آسه آن روز چهارشنبه در مرکز همایش های برونئی آغاز به کار کرد.
بسیاری از رهبران آسه آن مستقیماً از کنفرانس اَپک در بالی - اندونزی به برونئی آمده اند.
 
معترضان مجسمه لنین را در اوکراین پایین کشیدند

دولت اوکراین حاضر به امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا و نزدیک تر کردن رابطه کشور با این سازمان نشده است.

معترضان، که با پیوستن به اتحادیه گمرکی با روسیه مخالفند، مجسمه لنین در کیف را به پایین کشیده اند و با چکش خرد کرده اند.
 
ولین موافقت نامه تاریخ «سازمان تجارت جهانی» تصویب شد

هیات های شرکت کننده در اجلاس «سازمان تجارت جهانی» در بالی اندونزی اولین توافق نامه تجارت جهانی از سال ١٩٩٥ و از زمان تاسیس این سازمان را تصویب کردند.
 
گالوپ: ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر مشقت زندگی روزمره مردم

موسسه نظرسنجی گالوپ نتايج تحقيقات و نظر سنجی خود در ۱۴۳ کشور جهان را که به بررسی وضعيت زندگی مردم و پيش‌بينی آنها از آينده اختصاص يافته است، منتشر کرد.
 
عمق فاجعه

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که ۲۸ آبان منتشر کرد، خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» و «فوری» امید کوکبی، فیزیک‌دان جوانی شده است، که به گفته این سازمان به‌دلیل سرباز زدن از کار برای ساز و کارهای نظامی و امنیتی ایران در زندان است.
 
عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری» امید کوکبی شد

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که ۲۸ آبان منتشر کرد، خواستار آزادی «بی‌قید و شرط» و «فوری» امید کوکبی، فیزیک‌دان جوانی شده است، که به گفته این سازمان به‌دلیل سرباز زدن از کار برای ساز و کارهای نظامی و امنیتی ایران در زندان است.
 
خطر هولناک برای نظام

به گفته یکی از دولتمردان ، یکی از مسایلی که بیش از هر خطر و هشداری در صد روزه گذشته در ساختمان ریاست جمهوری شنیده شده نگرانی ها از گسترش بیکاری است. همان موضوعی که بعد از
 
زندان و تبعید؛ سهم روزنامه‌نگاران از امید

خسرو و مسعود کردپور،‌ دو روزنامه نگار زندانی که از ۲۵۰ روز پیش در بازداشت به سر می‌برند،‌ سرانجام از سوی دادگاه انقلاب مهاباد در مجموع به ۹ و سال ۶ ماه حبس تعزیری و تبعید به شرق کشور محکوم شدند.
 
ممانعت از برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در تهران

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نماز عیدقربان اهل سنت که قرار بود صبح روز چهارشنبه در مساجد خانگی برگزار شود با ممانعت نهادهای امنیتی برگزار نشد.
 
نوبل صلح به سازمان منع تسلیحات شیمیایی تعلق گرفت

نوبل صلح ۲۰۱۳ به سازمان منع تسلیحات شیمیایی تعلق گرفت. این سازمان در حال حاضر مشغول انهدام سلاح های شیمیایی سوریه است.
کمیته نوبل در اسلو پایتخت نروژ روز جمعه اعلام کرد سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی به دلیل تلاش فوق العاده در محو سلاحهای شیمیایی به دریافت این جایزه نائل می شود. سازمان منع تسلیحات اتمی در سال ۱۹۹۷ به منظور اعمال کنوانسیون بین المللی منع استفاده از سلاح شیمیایی تشکیل شد و در لاهه قرار دارد.
 
باز هم می گویید امریکا هیج غلطی نمی تواند بکند؟

تولید انواع خودرو در دو شرکت کرمان موتور و خودروسازی مدیران در شهریورماه امسال به صفر رسیده است.

خبرگزاری ایسنا دوشنبه ۱۵ مهرماه با استناد به جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داد که ماه گذشته تولید خودرو در شرکت کرمان‌موتور با افت صد درصدی از ۷۶۱ دستگاه به صفر رسیده است.
 
ناقض حقوق کودکان و مفهوم فرزندخواندگی

ازدواج با فرزند خوانده منع شرعی ندارد؛ تا همین لحظه منع قانونی هم ندارد. مجلس شورای اسلامی سال گذشته در بررسی لايحه "حمايت از كودكان بى‌سرپرست و بدسرپرست" تصویب کرد که ازدواج
 
شهدای رابطه با آمریکا رامین کامران

زدیکی از مشکلاتی که مخالفان جمهوری اسلامی از روز اول با آن درگیرند این است که در سنجش قوت و ضعف رژیم بیش از آنکه بکوشند تا بینش و دستگاه ارزیابی مستقلی پیدا کنند، از یک طرف به تحلیل های دول و رسانه های غربی بها میدهند و از طرف دیگر به برداشتی که خود نظام از وضعیت
 
ازدواج پدر و مادر با فرزندخوانده قانونی شد

در حالی که این روزها سفر رئیس جمهوری ایران و همراهان او به نیویورک و تحولات در روابط ایران وامریکا در کنار حذف گزینه نظامی آمریکا علیه سوریه در چارچوب دیپلماسی و قطعنامه مصوب شورای امنیت جایی برای توجه رسانه های داخلی به مسائل دیگر نگذاشته، مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه
 
شش اصل برای رشد و تقویت فروتنی در رهبران

مقاله ای که ترجمه آن را می خوانید در نشریه اینترنتی هاروارد بیزنس رویو به قلم جفری گدمین و جان دیم منتشر شده است. در مقاله «شش اصل اساسی برای رشد و تقویت فروتنی در رهبران» چنین می خوانیم:
 
براندازی جمهوری اسلامی و تاسیس جمهوری دموکراتیک

دموکراسی برخلاف نظر آقایان تأسی به باورهای اکثریت نیست بلکه دفاع سازش ناپذیر از حقوق اقلیت ها در مقام شهروند متساوی الحقوق و متساوی المنزلت است. با نقد کتاب "براندازی، ضد ولایت فقیه" آغاز می کنیم که البته کتاب خوبی ست و ارزش نقد کردن را دارد. در مقاله قبلی(جنبش
 
اینا کی می‌رن: مباحث بنیادی براندازی

بحث براندازی تنها به حلقات امنیتی و تبلیغاتی که کارشان جلوگیری از براندازی است و مخالفان جدی نظام سیاسی محدود نمی‌شود بلکه در سطوح دانشگاهی و رسانه‌ای و نیز در میان توده‌ی مردم مورد بحث قرار می‌گیرد.

 
محمد رسول‌اف، فیلمساز ایرانی، پس از ورود به ایران، احضار و پاسپورتش توقیف شد

محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی فیلم "دستنوشته ها نمی سوزند" که به تازگی مدال نقره ای جشنواره سینمایی تلورید را برای این فیلم دریافت کرده بود، عصر پنجشنبه ٢٨ شهریور، پس از ورود به فرودگاه امام خمینی تهران، احضار و پاسپورت و لپ تاپ او توقیف شد.
 
دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها تعطیل شد

پس از جمع بندی های کارشناسی با حکم حسن روحانی دبیرخانه جنبش غیر متعهدها منحل و مسئولیت آن به معاونت بین الملل وزارت خارجه محول شد.
 
درصد آمریکایی ها زیر خط فقر اند  ۱۵


۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار آمریکایی در زیر خط فقر زندگی می کنند، که خبر خوبی برای اوباما و برنامه بازسازی اقتصادی اش نیست.

علی رغم رشد اقتصادی آمریکا، شمار کسانی که در زیر خط فقر زندگی می کنند در سال گذشته کمی افزایش یافت.
 
President Obama and Prime Minister Cameroon should not trust Khamneni or his mouthpiece Hassan Rouhani for a moment

President Obama and Madam Ashton should be aware that there are far more important issues at stake than just the nuclear issue with the Khamnei’s tyranny in Iran.

اندک شمارند ایرانیان (یا غربیهایی) که نام ناسیونالیست های پان عربی مانند ساطع الحُصری، سامی شوکت، میشل عفلق یا خیر الله طُلفاح (1) را شنیده اند. نوع ناسیونالیسم عربی اینان به همان اندازه ضد غربی است که ضد ایرانی. فلسفه این افراد در الهام بخشیدن به نسلهایی از رهبران عرب، چون
 
ناسیونالیسم

اندک شمارند ایرانیان (یا غربیهایی) که نام ناسیونالیست های پان عربی مانند ساطع الحُصری، سامی شوکت، میشل عفلق یا خیر الله طُلفاح (1) را شنیده اند. نوع ناسیونالیسم عربی اینان به همان اندازه ضد غربی است که ضد ایرانی. فلسفه این افراد در الهام بخشیدن به نسلهایی از رهبران عرب، چون
 
حامل‌های انرژی عوارض‌دار شدند

گروه انرژی- فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا نشد، اما قبوض جدیدی که این روزها به دست مردم می‌رسد آنها را شگفت‌زده کرده است. در حالی برخی از فعالان اقتصادی نسبت به کسری بودجه ناشی از عدم اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها ابراز نگرانی می‌کنند که با اجرای سه ماده قانونی در بودجه امسال،
 
تهاتر واحدهای تولیدی با بدهی‌های ارزی؟

گروه بازرگانی- گروهی از بازرگانان کشور در یک گردهمایی، از نگرانی‌ها و بیم‌هایی گفتند که تجارت خارجی و بازار تولید داخلی را تهدید می‌کند و بر این اساس، هشدارهایی برای دولتمردان مطرح کردند. عمده هشدار نمایندگان بخش خصوصی خطاب به مسوولان جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت و
 
دولت تدبیر و صنعت فولاد ایران

در چند سال گذشته هر گاه صحبت از رشد صنعتی و توسعه صنعتی کشور شده و دولتمردان خواسته‌اند برنامه‌ای برای حرکت کشور به سمت صنعتی شدن تدوین کنند، سندی بر اوراق انباشته صنعت فولاد افزوده‌اند، با این امید که هموار شدن مسیر فولاد و رشد این صنعت در کشور، پایه‌ای
 
شماره ١٠۵ – شصت و ششمین سالگرد بنیاد مکتب پان ایرانیسم گرامی باد

شصت و ششمین سالگرد بنیاد مکتب پان ایرانیسم خجسته باد
باز چاپ ویژه نامه سازمان جوانان حزب پان ایرانیست به مناسبت شصت و پنجمین سالروز بنیاد مکتب پان ایرانیسم
 
عبادی: سخنان لاریجانی نقض کنوانسیون‌های امضاء شده توسط ایران است

محمد جواد لاريجانی، ریيس ستاد حقوق بشر قوه قضایيه، در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنيم» انتقاد از وضعيت حقوق بشر در ايران را «تهاجم حقوق بشری» توصيف کرد و آن را سنگين‌تر از تهاجم انرژی هسته‌ای دانست.
 
توتالیتاریسم دیجیتال

حکایت جاسوسی وسیع دستگاه های اطلاعاتی آمریکا ازعالم و آدم چندیست که خبر روز است، بخصوص که دولت این کشور سر در پی ادوارداسنودن لو دهندۀ ماجرا گذاشته و عرصه را از همه جهت بر او تنگ
 
به مناسبت بیست و دومین سالگرد ترور دکتر شاپور بختیار- حسن بهگر

از هنگام انتشار کتاب «ضد ولایت فقیه ، براندازی حکومت اسلامی » نوشته آقای رامین کامران شش سال می گذرد*. ظرف این مدت شاهد طرح سؤال های بسیاری در بارهُ این نوشته بوده ایم که بسا اوقات به طور مستقیم با ما در میان نهاده شده است.
 
چرا براندازی ؟ در گفتگو با رامین کامران

از هنگام انتشار کتاب «ضد ولایت فقیه ، براندازی حکومت اسلامی » نوشته آقای رامین کامران شش سال می گذرد*. ظرف این مدت شاهد طرح سؤال های بسیاری در بارهُ این نوشته بوده ایم که بسا اوقات به طور مستقیم با ما در میان نهاده شده است.
 
اپوزیسیون موافق دولت و نظام؟

سکولار دموکرات‌های «مدعی»، با عنوان کردن اين دروغ که «روحانی در دورترين فاصله با خامنه‌ای قرار دارد»، می‌کوشند تا اپوزيسيون را به سوی حمايت از دولت روحانی برانند. در اين صورت نبايد از خود
 
براندازی و مغلطه‌‌های اصلاح‌طلبان حکومتی

محمد خاتمی در ۱۵ تیرماه سال جاری، برای توجیه مشارکت بدون قید و شرط در انتخابات و حمایت از نامزدی که حتی اصلاح‌طلب نبوده و نیست به توجیهاتی از قبیل توجیه زیر متمسک می‌شود: «اينکه
 
روزگار سخت روزنامه‌نگاران و فعالان نو-تبعیدی در ترکیه

در این شکی نیست که علت اصلی موج اخیر مهاجرت روزنامه‌نگاران، نویسندگان و فعالان سیاسی-مدنی به خارج از کشور، ریشه در سختگیری‌های حاکمیت نسبت به فعالان این عرصه دارد.
 
از آدم‌ربایی و تجاوز تا آزار کلامی در خانه

"آدم‌ربایی، تجاوز به عنف، مزاحمت‌های خیابانی، آزار و اذیت در محیط‌های کار غیر رسمی و آزار و اذیت کلامی زنان در خانه از مهمترین مصادیق خشونت علیه زنان در پایتخت است." این‌ها نتایج تحقیقات
 
ریشه‌های ایرانی تجدد

مساله تجدد، به گمانم، مهم ترین معضل تاریخ معاصر ایران است. از جنبش و جوشش فکری و مذهبی به راستی شگفت انگیزی که در پایان سده دهه نوزدهم در ایران رخ داد تا تلاش های کماکان ناکام اما
 
نامه سرگشاده رییس انجمن اقتصاددانان به رییس جمهور

دکتر علی رشیدی؛ رئیس انجمن اقتصاددانان ایران و عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران نامه ای گزارشی تخصصی مبنی بر تشریح شرایط کنونی اقتصاد ایران طبق آمارها و مستندات جهانی را به
 
رژیم ایران باید به تغییرات جدی تن دهد

جان برد در یادداشتی می‌نویسد: «جهان نمی‌تواند اعتدالی ناچیز را بپذیرد در حالی که رژیم مشغول خفه کردن آرمان‌های مردمش است. رژیم ایران را نه بر پایه حرف‌های توخالی و نمادین که بر اساس عملش قضاوت خواهد کرد.»
 
چشم اقتصاد ایران به این چند نفر است

گروه اقتصادی - مردان اقتصادی روحانی چه کسانی خواهند بود؟ اکبر ترکان، محمدرضا نهاوندیان، بیژن زنگنه و‌... آخرین ساعات حضور دولت یازدهم بر مسند اجرایی کشور در حالی سپری شد که
 
وضعیت بحرانی حوزه کارگری

مشکلات حوزه کار یکی دوتا نیست و شاید بازگو کردن آنها تنها تکرار مکررات باشد. وضعیت معیشت کارگران و زندگی آن‌ها رو به بحران است. چرا که اجرا نشدن قانون کار در واحدهای تولیدی،
 
آقای روحانی ما سهم نمی‌خواهیم، تنها نگرانیم

یکی از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور منتخب قبل از انتخابات، آن بود که «کار را باید به دست انسان‌های مردم‌دار و مردم‌مدار» سپرد. تصور تجلی این شعار در نحوه انتخاب اعضای کابینه دولت
 
قانون- اهل سیاه‌نمایی نیست

صفحات اقتصادی روزنامه‌ها سخت‌ترین دوران خود را می‌گذرانند. نوشتن و به تصویر کشیدن بسیاری از چالش‌های اقتصادی امروز خط قرمزشان است و اما روزنامه‌نگاران نیز نمی‌توانند از کنار این
 
وقتی کشتیرانی جمهوری اسلامی از تحریم سود می‌برد

متاسفانه در شرایطی که تحریم‌های آمریکا، اروپا و سازمان ملل گریبان اقتصاد ایران را گرفته است، برخی سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی ایران به جای آن‌که کمک حال اقتصاد کشور باشند و با
 
ما را از این خانه به‌دوشی نجات دهید

گروه اقتصادی، فرشته بهروزی‌نیک- "یک نفر پیدا شود ما را از این خانه به دوشی نجات دهد. " این مطلب درخواست بسیاری از شهروندان و متقاضیان مسکن از دولت جدید است که در تمام این سال ها به دلیل تشدید بحران مسکن در کشور و معضلات خانه دار شدن نوعی ازخانه به دوشی را تجربه کرده‌اند.
 
داروخانه‌ها یی که فروشنده لوازم آرایشی شده اند

چیزی نمانده است که داروخانه‌ها بساط داروهایشان را جمع کرده و تنها فروشنده لوازم آرایشی شوند. تقصیری هم ندارند، چرا که دارودر بازار نیست تا بفروشند. وقتی با استناد به آمار گمرک در حدود 330 تن دارو در
 
اشتغال در 13 استان منفی است

گروه اقتصادی: هر چند در هشت سال اخیر ماجرای آمار و به عبارت دیگر تناقض آماری یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور بوده و حتی آمارهای مراکز رسمی نیز با هم تناقض داشته است، اما ماجرای آمار ایجاد شغل در کشور بیش از سایر موارد حساسیت برانگیخته است
 
خاطرات رجال بزرگ ما متعلق به کیست؟

دکتر محمد مصدق در 22 مرداد ماه 1344 در پاسخ به نامه ای از آقای علی راسخ افشار که از ایشان خواسته بود خاطرات خود را بنویسد نوشت :
 
وزیر دولت قذافی به اعدام محکوم شد

دادگاهی در لیبی روز چهارشنبه (٣١ ژوئن) احمد ابراهیم، وزیر پیشین دولت معمر قذافی را به اعدام محکوم کرد. او به اتهام اعمال خشونت علیه معترضان در طی قیام مردمی علیه دیکتاتور لیبی در سال ٢٠١١ محکوم شد.
 
نظر ولیعهد عربستان برای توسعه روابط با ایران مثبت است

جنابعالی در حالی این مطلب را بیان می کنید که عربستان بعد از انتصاب مجید المنیف در یک سمت داخلی فعلا کاندیدای جدیدی برا دبیر کلی اوپک معرفی نکرده است
 
نوزده تیرماه بخش ویژه دید گاه زندانیان سیاسی  

عیسی خان حاتمی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران ، هوتن دولتی، عضو سازمان دانش آموختگان جبهه ملی ایران و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنید!
 
انتقادات تند عيسی کلانتری از جعل آمار دولتی

عيسی کلانتری در گفت وگو با روزنامه قانون ضمن تاکيد براينکه «حسن روحانی کشور را با خزانه خالی، بندر خالی و انبار خالی و بانک مرکزی خالی تحويل می‌گيرد»، آمارهای اعلام شده از سوی
 
خانم شیرین عبادی شما دیگرچرا؟

سرکارخانم شیرین عبادی گفتار شما را که در دانشگاه سواز لندن ایراد فرموده بودید خواندم. سخنان شما مثل همه سخنرانی های دیگر شما خوب و ارزشمند بود؛ اما آنجا که به بیراهه رفته اید و در کنار
 
خطر ایران - س. البرز

در گیر و دار نمایش انتخاباتی اخیر و حواشی آن که طبق روال معمول، بحث های رایج و تکراری را هر چند سال یکبار به صحنهٔ مجادلات سیاسی بازمی گرداند و آب و نانی هم برای کارشناسان زبده دو
 
امان از کارشناسان- حسن بهگر

من هم مثل بسیاری هموطنان که مشتری رسانه ها هستند، بیست و چهار ساعت در معرض تبلیغاتی هستم که برای مدعوین کارشناس خود می کنند و دست کم آن استادی دانشگاه است. ولی وقتی سخنان
 
رهبر زیرک و مبارزان ساده لوح- حسن بهگر

خامنه ای در آستانه ی انتخابات برای گرم کردن تنور گفت : «ممکن است بعضی به دلیلی نخواهند از نظام اسلامی حمایت کنند، اما از کشورشان که می خواهند حمایت کنند.» کسی که از نظامی حمایت نکند
 
مرگ های خاموش درزندان رجایی شهر کرج

ادر حالی که خبرگزاری های داخل ایران از مرگ هفت زندانی سیاسی در مدت یک هفته در زندان رجایی شهر کرج خبر داده اند، پیش ازآن آمار متوسط مرگ زندانیان در زندانی که آن را باستیل ایران خوانده اند، بین
 
احمد شهید: وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرده، بار دیگر از نقض حقوق بشر در ایران خبر داده و گفته است که نقض حقوق بشر در دو سال گذشته بیشتر شده است.
 
در ۱۴ روز اول تیرماه دست کم ۴۴ نفر اعدام شدند

روز جمعه ۱۴ تیرماه، در آمد نمایش «احساس آبی مرگ» صرف کمک مالی به نوجوانانی می شود که برای نجات از مرگ نیازمند پرداخت پول به خانواده مقتولان هستند. اما به گفته سجاد افشاریان، نویسنده
 
لیبرالیسم: ایدئولوژی یا روال زندگی؟

بحث لیبرالیسم، با وجود آنکه بیش از300 سال قدمت دارد، همچنان تازگی وطراوت خودرا ازدست نداده است. نخستین حکومت لیبرال درتاریخ، دولت ویلیام گلادستون بوددردهه پایانی قرن نوزدهم در دوران سلطنت ملکه ویکتوریا در انگلستان. اما لیبرالیسم به عنوان یک پدیده سیاسی و اقتصادی از تاریخی پرازفراز ونشیب برخورداراست.
 
واشنگتن تایمز: حسن روحانی سیاستمداری بیرحم و حیله گر است
بازتاب گسترده سوابق گذشته و خودکشی پسر حسن روحانی در رسانه های جهان


پس از انتشار گزارشی درباره سوابق گذشته حسن روحانی رئیس جمهور آینده ایران و خودکشی پسر وی در العربیه به نقل از روزنامه الشرق الاوسط روز سه شنبه 18-06-2013 برخی از رسانه های معتبر جهان نیز به این موضوع پرداخته و آن را از زوایای مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.
 
مرگ های خاموش درزندان رجایی شهر کرج

در حالی که خبرگزاری های داخل ایران از مرگ هفت زندانی سیاسی در مدت یک هفته در زندان رجایی شهر کرج خبر داده اند، پیش ازآن آمار متوسط مرگ زندانیان در زندانی که آن را باستیل ایران خوانده اند، بین ۱۰ تا ۱۵ نفر در ماه بود. بنا بر این گزارش ها در این زندان که نوعی تبعیدگاه برای زندانیان سیاسی به شمار می رود، فشارهای روانی و جسمی بر زندانیان دراین زندان یکی از مصادیق آشکار تخلف از قوانین زندان ها و نقض حقوق زندانیان است که در مورد زندانیان سیاسی حتی بیش از زندانیان عادی است
 
عمق فاجعه
افشیناسانلودرزنداندرگذشت


مدیرکل زندان های استان های تهران فوت افشین اسانلو، فعال کارگری در زندان رجایی را تأکید کرد. پیش از آن سایت «فعالین حقوق بشر و دمکراسی» از مرگ این زندانی سیاسی خبر داده بود. بنا براین گزارش افشین اسانلو، ۴۲ ساله روز جمعه ۳۱ خرداد در بیمارستان رجایی کرج درگذشته است.
 
نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به آقای حسن روحانی،

ر انتخاباتی غیر دموکراتیک که پیش شرطهای یک انتخابات سالم و منصفانه از طرف حاکمیت جمهوری اسلامی به هیچ وجه رعایت نشده بود، اکثریت ملت بزرگ ایران نگران از خطراتی که کیان کشور را شدیدا تهدید میکردند و با امید دفع این خطرات و تغییر در وضع موجود، به شما اعتماد کرده و شما را بریاست جمهوری کشورشان برگزیدند. جبهه ملی ایران-
 
نگاهی به برنامه های اقتصادی حسن روحانی
«کلید تدبیر» در قفل اقتصاد ایران


گر بتوانیم رونق اقتصادی را درست کنیم، بحث بیکاری هم حل می‌شود. امروز حداقل 3 میلیون و 300 هزار بیکار در کشور وجود دارد.افزایش سطح اشتغال با سه راهبرد «انبساط در تقاضا»، «انقباض در عرضه» و «انعطاف در محیط و پرداخت بیمه بیکاری» در دستور کار "دولت تدبیر و امید" با اولویت ویژه قرار خواهد داشت.
 
رفع مصونیت قضایی رئیس جمهور در صورت احراز تخلف

برخلاف خبری که در برخی خبرگزاری‌ها عنوان شده مبنی بر اینکه رسیدگی به اتهامات رئیس‌جمهور در دیوان عالی کشور باید رسیدگی شود. استناد این خبرگزاری‌ها به اصل 110 قانون اساسی است و این ادعا ناشی از اشتباه است. زیرا اصل 110 قانون اساسی وظایف و اختیارات رهبر را تعیین کرده
 
دولت جدید از آسیب‌های اجتماعی «خط قرمز» نسازد

یک وزیر باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی تلاش کرده و پاسخگوی مجلس باشد. وزارت کشور و نیروی انتظامی و قوه قضاییه نمی توانند در این زمینه پاسخ بدهند، باید یک وزارت یا یک سازمان اجتماعی با اقتدار عهده دار کار شود، اختیار را در دست بگیرد و با توجه به حیطه اختیارات تلاش کند و در زمینه عملکردش پاسخ بدهد، وزارتی مانند تعاون کار و رفاه اجتماعی.
 
انتخابات و اسلام

برخی از متفکران اسلامی ‌در ایران هنوز بر اعتبار مفهوم و کارکرد انتخابات در اسلام پای می‌فشارند و به نام "بومی‌کردن مدرنیته" بر آنند که می‌توان و می‌بایست مفاهیم مدرنیته غربی را در درون فرهنگ ایرانی، سنت و خصوصاً دین بازیافت و آنها را به‌روز کرد تا از این طریق فهم و تحقق مقولات مرتبط به مدرنیته برای جامعه ساده‌تر جلوه کند.
 
یازدهمین دوره انتخابات آخرین فرصت جمهوری اسلامی

ادامه روند کنونی، یعنی پیروی از اقتصاد اسلامی، برای ریاست جمهوری آینده ایران نه میسر است و نه علمی و یا منطقی است. یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آخرین مهلت برای گریز و پرهیز از اقتصاد «من در بیاری» اسلامی، و یا «اقتصاد مال خره» خمینی است، که با کمی تفاوت به نام های اقتصاد توحیدی، صلواتی، اعانه ای، روبین هودی، شعاری، عدالتی، و مقاومتی از آن یاد و پیروی شده است.
 
سال گذشته سخت ترین شرایط برای فروش نفت بود

رستم قاسمی در سخنرانی امروز خود در مجتمع پتروشیمی شازند با بیان اینکه بعضی‌ها متوجه نیستند که ما با چه جنگی مواجه هستیم اظهار کرد: اداره صنعت نفت کشور با وجود تحریم‌ها کار ساده‌ای نبود درست است که دولت در سال گذشته سخت‌ترین شرایط برای فروش نفت را پشت سر گذاشت اما فروش نفت با هر سختی در حال انجام است.
 
قطع صادرات بنزین ایران به عراق

به گزارش خبرگزاری "آی پی ای" عراق، منابع آگاه در صنایع نفتی عراق گفتند که این کشور پس از تحریم شدن شرکت ملی نفت ایران، واردات بنزین از ایران را قطع و واردات بنزین از دو شرکت توتال فرانسه و تسوشو ژاپن را جایگزین کرده است.
 
کمترین برداشت را از میادین نفتی و گازی مشترک در خلیج فارس داریم

مایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه بودجه به پیشنهاد کارخانه نماینده مردم همدان رای منفی دادند.

به گزارش ایلنا، کارخانه در دفاع از پیشنهاد خود در ارتباط با جز 4 بند 5 گفت: پیشنهاد من بازگشت به لایحه دولت است و در لایحه آمده بود که 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به سرمایه
 
تعیین قیمت سوخت در اتاق فکر قاچاقچیان

سید مهدی موسوی نژاد با اشاره به طرح کدگذاری کارت سوخت گازوئیلی، گفت: کدگذاری کارت سوخت هرچند در کوتاه مدت می‌تواند در مبارزه با قاچاق سوخت تاثیرگذار باشد، اما این موضوع هرگز در بلند مدت نمی‌تواند دردی از مشکلات و معضلات مربوط به قاچاق سوخت را برطرف کند.
 
اختصاص ۲درصد از درآمدهای نفتی به استان خوزستان

سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت اعلام کرد: دولت با ارائه لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی، خواستار اختصاص ۲درصد از درآمدهای نفتی به استان خوزستان شد.
 
تاثیر تحریم‌های جدید بر قیمت خودرو

هنوز چند روز از اعلام نظر نماینده رنو در خصوص جایگاه ایران مبنی بر پایگاه صنعتی شرکت رنو در خاورمیانه نگذشته بود که با وضع تحریم های جدید حالا یک سخنگوی شرکت رنو می گوید که شرکتش از این تحریم ها آگاه است و همواره از قوانین و مقرارت اتحادیه اروپا پیروی کرده است.
 
سهم 45درصدی قاچاق در بازار سیگار

در حالی اطلاعات منتشر شده حاکی از کاهش قابل ملاحظه واردات قانونی سیگار به کشور است که در همین حال آمارها نشان می‌دهد سهم محصولات قاچاق در بازار داخلی سیگار به رقم نگران کننده 45 درصد رسیده است.
 
آلودگی برنج های هندی و پاکستانی حتمی است

عحسن تامینی ،عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در مورد برنجهای آلوده وارداتی نوشت: چندی پیش خبری مبنی بر آلودگی برنج وارداتی به کمیسیون بهداشت مجلس رسید. اعضای کمیسیون متوجه شدند که دولت دوباره اقدام به واردات اقلام آلوده به کشور کرده است. متعاقب این خبر اعضای کمیسیون به همراه نمایندگان مجلس اقدام به بررسی موضوع کردند.
 
کاهش مسافران هوایی به کمتر از ۳ درصد

عبدالرضا موسوی اظهار کرد: در شرایطی که مردم حقوقی کمتر از یک میلیون تومان دریافت می‌کنند چطور می‌توان توقع داشت سفرهای خود را با هواپیما انجام دهند؟ اگر قرار باشد نرخ بلیت از آنچه که
 
“ رای به هیچکدام”

ردر بخش پارسی پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نظرسنجی ساده ای به معرض نمایش گذاشته شده است. در این نظرسنجی هشت کاندیدای حاضر در انتخابات ایران در برابر دید بازدید کنندگان قرار گرفته اند. پس از ذکر نام هشت نامزد مزبور گزینه آخری نیز به این مجموعه اضافه گردیده است، " به هیچکدام". انتخاب من، چنانکه پیداست، گزینه آخر بود.
 
سال گذشته سخت ترین شرایط برای فروش نفت بود

رستم قاسمی در سخنرانی امروز خود در مجتمع پتروشیمی شازند با بیان اینکه بعضی‌ها متوجه نیستند که ما با چه جنگی مواجه هستیم اظهار کرد: اداره صنعت نفت کشور با وجود تحریم‌ها کار ساده‌ای نبود درست است که دولت در سال گذشته سخت‌ترین شرایط برای فروش نفت را پشت سر گذاشت اما فروش نفت با هر سختی در حال انجام است.
 
تعیین قیمت سوخت در اتاق فکر قاچاقچیان

سید مهدی موسوی نژاد با اشاره به طرح کدگذاری کارت سوخت گازوئیلی، گفت: کدگذاری کارت سوخت هرچند در کوتاه مدت می‌تواند در مبارزه با قاچاق سوخت تاثیرگذار باشد، اما این موضوع هرگز در بلند مدت نمی‌تواند دردی از مشکلات و معضلات مربوط به قاچاق سوخت را برطرف کند.
 
کمترین برداشت را از میادین نفتی و گازی مشترک در خلیج فارس داریم

به گزارش ایلنا، کارخانه در دفاع از پیشنهاد خود در ارتباط با جز 4 بند 5 گفت: پیشنهاد من بازگشت به لایحه دولت است و در لایحه آمده بود که 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملی به سرمایه
 
پیش‌بینی بیکاری در 10نقطه جهان

قانون- سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود همزمان با برگزاری یکصد و دومین اجلاس جهانی کار که در آن 5 هزار نماینده از 185 کشور جهان حضور دارند گزارشی از وضعیت کار در سال 2013 ارائه کرد. در این گزارش بازیابی کار به عنوان چالشی در بیشتر کشورها یاد شده است.
 
عصمت برای مبتدیان, دولت بی ملت

بازار انتخابات گرم است و همه انتخابات آزاد میخواهند: یکی برای اینکه نمیخواهد ساختار شکن باشد و رویش نمیشود بگوید، دیگری برای اینکه میخواهد باشد و جرأت ندارد بگوید، سومی هم برای اینکه اصلاً سرگردان است و نمیداند چه بگوید. اینها همه مأخذی هم پیدا کرده اند که به استناد آن انتخابات آزاد بخواهند
 
آمریکا از راه اندازی راکتور اراک عمیقاً نگران است

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ( ۵ ژوئن) نسبت به برنامه ايران برای راه‌اندازی راکتور آب سنگين اراک در سال ۲۰۱۴ و عدم همکاری ايران با «آژانس بین المللی انرژی اتمی» برای ارائه اطلاعات دقیق در مورد این نیروگاه ابراز نگرانی عمیق کرد.
 
کانادا: قتل های سال ٦٧ ایران جنایت علیه بشریت است

همزمان با بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در دهه هشتاد میلادی در ایران، نمایندگان پارلمان کانادا روز چهارشنبه (٥ ژوئن) این کشتار دسته جمعی را با اکثریت آرا به عنوان «جنایت علیه بشریت» به رسمیت شناختند.
نمایندگان پارلمان انتاریو نیز همزمان با بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در ایران به احترام جانباختگان یک دقیقه سکوت کردند.
 
رمز پیشرفت ملتهای غربی

زمانی که ایرلند اعلام استقلال از انگلستان کرد و در طی آن 9 جوان شورشی ایرلندی دستگیر و محکوم به مرگ شدند. از آن جایی که حکم مجازات آنان قبل از ملکه ویکتوریا صادر شده بود، او که تحمل اعدام کردن آنان را نداشت و به همین خاطر دستور داد تا آنان را به زندانی در مستعمره انگلستان یعنی استرالیا منتقل کنند.
 
نظرسنجی: ایران، نامطلوب‌ترین کشور جهان

براساس نتایج نظرسنجی سالانه بخش جهانی شبکه بی‌بی‌سی که هر ساله انجام می‌شود، ایران بار دیگر نامطلبو‌ترین کشور جهان شناخته شده است. در این نظرسنجی آلمان به عنوان محبوب‌ترین کشور انتخاب شده است.
 
هجویه‌ای به نام انتخابات آزاد در ایران

در پی اعتراض صدها نفر از نامزدهای چهارمین انتخابات شوراهای شهر و روستا به رد صلاحیت خود، صلاحیت ۳۱۲ نفر از آنان برای رقابت در شوراهای استان تهران تایید شد.
 
واشینگتن تایمز: هجویه‌ای به نام انتخابات آزاد در ایران


روزنامه «واشینگتن تایمز» در مطلبی در مورد انتخابات ریاست جمهوری ایران، آن را یک «نمایش کمدی» توصیف می‌کند و می‌گوید هدف اصلی از برگزاری این نمایش حفظ و تداوم این توهم است که گویا مردم ایران در تصمیم گیری‌های سیاسی کشور خود نقش دارند.
 
متن دفاعیه امداد گران کمپ کمک رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان که در دادگاه ارائه شده ؛ بدین شرح است

اینجانبان امدادگران کمپ مستقل کمک رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان، درحالی به محضر محاکمه نشسته ایم که گمان می بریم هرگز و در هیچ جای دنیا، دستگاه امنیتی هیچ کشوری این گونه کمر به
 
فرانسه خواستار وضع 'تحریم‌های تاثیرگذار' علیه ایران شد

فرانسه می‌گوید برای توقف برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا و اروپا باید تحریم‌های تاثیرگذارتری علیه این کشور وضع کنند.

ژان ایو لا دریان، وزیر دفاع فرانسه، گفته است: "با توجه به این که موضع ایران انعطاف‌بردار نیست، رویکرد دوگانه کنونی برای تحریم و مذاکره همزمان، باید به ما اجازه دهد در ماه‌های آینده فشار را بر ایران افزایش دهیم."
 
فراماسونری چیست؟

در باب خاستگاه، ماهیت و اهداف فراماسونری هیچ اجماعی وجود ندارد ولی می توان گفت فراماسونری یکی از کهن ترین انجمن های اخوت سکولار در جهان است که اعضایش به وجودی متعالی موسوم به معمار اعظم آفرینش عقیده دارند.
 
یکی از میلیونها دلیل ما برای تغییر رژیم در ایران

ده سال از کشتار فجیع ایرانیان مخالف رژیم جمهوری اسلامی در رستوران میکونوس گذشت. حکم دادگاه میکونوس که پس از یک محاکمه جنجالیِ پنج ساله صادر شد، یک سند بسیار مهم تاریخی و سیاسی چه برای ایرانیان و چه برای آلمانی ها و چه در عرصه حقوق بین الملل است.
 
مردان خاکستری بیت رهبری
نگاهیمفصلبهاطرافیانسیدعلیخامنهایدربیترهبری


تا پیش از اینکه سید علی خامنه ای به یکباره از حجت السلامی که ریاست جمهوری ایران را بر عهده داشت و یکی از منتقدین و مخالفان تئوری «ولایت فقیه » بود بدل شود به رهبر جمهوری اسلامی همه آنچه که به رهبری جمهوری اسلامی وامامت انقلاب اسلامی مربوط می شد از «حسینیه جماران» فرماندهی می شد چرا که رهبر در جمهوری اسلامی، فرمانده کل قوا نیز می باشد اما آیت الله خمینی با آنکه محبوب
 
انجمن قلب آمريکا: سگ داشتن به سلامت قلب کمک می کند

بنابر اعلام انجمن قلب آمريکا داشتن حيوان خانگی به حفظ سلامت قلب انسان کمک می کند. به گزارش شبکه «سی بی اس»، دکتر گلن لوين، مدير واحد قلب دانشگاه علوم پزشکی بيلور در هيوستون تگزاس، در يک اعلاميه مطبوعاتی تأييد کرده که «داشتن حيوان خانگی، به ويژه سگ، احتمالاً با کاهش خطر بيماری قلبی رابطه دارد.»
 
سنگسار پشت پنجره تاريخ

سخنگوی قوه قضائيه ايران اعلام کرده که مجازات سنگسار با اينکه در قوانين ايران پيش بينی شده، ديگر در اين کشور اجرا نمی شود.

به گفته وی، ممکن است در دادگاه بدوی حکم سنگسار صادر شود اما چنين احکامی در مراحل تجديدنظر نقض می شود و عملاً اجرا نمی گردد.
 
سنگسار یک مرد در ایران

در حالی که مقامات قضائی ایران بیست روز پیش اعلام کرده بودند که اجرای حکم سنگسار یک زن و مرد در این کشور متوقف شده، سخنگوی قوه قضائیه ایران امروز اعلام کرده که حکم سنگسار در مورد مردی که در این پرونده مجرم شناخته شده بود اجرا شده است.د.
 
انعطاف پذیری مسلمانان آمریکائی


پیروان اسلام در آمریکا، در مقایسه با دیگر مسلمانان در سطحی جهانی، احتمالا دوستان نزدیک غیر مسلمان بیشتری دارند. آنها احتمالا بیشتر معتقدند که پیروان ادیان دیگر نیز می توانند به بهشت بروند. در همین حال آنها احتمالا بسیار کمتر بمب گذاری های انتحاری را قابل قبول می دانند.
 
هرگز نشه فراموش حرف اضافی خاموش

تگروه طنز ـ صبح می‌خوانیم جمشید جعفرپور نماینده مجلس گفته: داور مردم هستند و اگر احساس کنند صداوسیما جانبداری می‌کند به فردی که مثلا صداوسیما مدافعش است اقبال زیادی نخواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی چنین جملاتی در محکومیت سخنان آقای جعفرپور عنوان شود:
 
ضرورت تداوم مشارکت مردم در اداره شهر


تجربه دوره‌های گذشته شوراهای شهرها نشان داده است که پس از پایان رای‌گیری و انتخاب اعضای شورای شهر، دیگر مردم نقش چندانی ندارند. همه مشارکت و سهم مردم در اداره شهر و محل زندگی خویش، تنها به رای دادن و حضور در پای صندوق‌های رای خلاصه می‌شود. گرچه در قانون ظرفیت‌های بسیاری برای اداره شهر از سوی شوراها تدوین و اندیشیده شده است، این ظرفیت‌ها در غیاب مدیریت واحد شهری
 
درتفسیرنگاه آقای خامنه‌ای به انتخابات: نمایش دموکراسی یا عروسی خانوادگی؟

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، همه چشم‌ها و گوش‌ها و دهان‌ها نه به سوی نامزدهای احتمالی - که هنوزمشخص نیست چه کسانی هستند- بلکه به سمت سیدعلی‌خامنه ای است تا دریابند انتخابات امسال را چگونه می بیند، نظرش به چه کسی نزدیک‌تراست، و خلاصه اینکه قاعده بازی را چگونه تعیین می کند.
 
ضرورت اتحاد هر چه سریعتر نیرو های دموکراسی خواه

تحلیلی از: فریدون خوئی

با نگاهی به وضعیت سیاسی کشور های عرب و مسلمان بوضوح می توان دریافت که احزاب اسلامی در مقایسه با رقبای سکولار خود، به لحاظ سازمان دهی، از برتری قاطعی برخوردارند. این حقیقتی است آشکار که علیرغم سرمایه گذاری فکری عظیم سکولار ها برای به حرکت در آوردن نیروهای مردمی در این کشور ها، در پی سقوط حکومت های دیکتاتوری، این بخش از جامعه جایگاهی شایسته ای در مناسبات قدرت به دست نمی آورد. سئوال این است که چرا؟
 
سخنان دردناک

محمود احمدی‌نژاد در بعدازظهر بیست و سومین روز از فروردین 1392، هنگام افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج، مجددا بر یک تصمیم سوخته تاکید کرد و از خواست و اراده دولت متبوعش برای واگذاری دوهزار مترمربع زمین به هر خانواده ایرانی سخن گفت تا همه ایرانیان، هم بتوانند از زیستن در منازلی فراخ و مجلل لذت برند و هم تمامی هزینه‌های خانوار را با کشت و کار در نیمی از این زمین، تامین کرده و ثروتمند شوند. اینکه چگونه رییس دولت دهم در آخرین روزهای صدارت رسمی‌اش بر ساختمان پاستور، از عزم خود و مجموعه یارانش برای چنین اقدامی سخن می‌گوید، بس شگفت‌آور است؛ چرا که
 
اگر این اتفاق در ایران می افتاد، چه بر سر سایت خبری افشاگر می آمد؟

در پی دو افشاگری یک سایت خبری در فرانسه، ابتدا نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق این کشور ناگزیر احضار و بازجویی شد و اکنون هم وزیر بودجه فرانسه که قدرتش نزدیک به نخست وزیر می باشد، مجبور به استعفا شده و حتی احتمال سقوط دولت فرانسوا اولاند و تعیین یک نخست وزیر جدید به خاطر دروغگویی وزیر بودجه هم جدی شده است.
 
'ولایت‌فقیه در مخیله حاج‌سیدجوادی نمی‌گنجید'

احمد صدرحاج‌سیدجوادی، که در قزوین تحصیلات مقدماتی فقهی کرده و دانش‌آموخته دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود، از دهه ٢٠ وارد نظام قضایی ایران شد.

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر، که سال‌ها از نزدیک با آقای صدر حاج‌سیدجوادی همکاری کرده بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت پیش از ٢٨ مرداد و به ویژه در دولت دکتر محمد مصدق دادگستری مستقل بود و قضات مستقل فرصت حضور در دستگاه قضایی را داشتند.
 
بهای گزاف دور زدن تحریم ها برای بازرگانان ایرانی

پانزده ماه اخیر برای بازرگانان ایرانی دوران دشواری بوده است. تشدید تحریم ها علیه ایران و مشکلات فزاینده انتقال ارز از راه بانک های بین المللی، انجام معاملات گوناگون را برای صاحبان مشاغلی که به جابه جا کردن ارز نیاز دارند،‌ سخت تر از هر زمان دیگری کرده است.
 
اصلاح طلبان، فعالیت سیاسی، انتخابات و گزینه‌های پیش رو

این روزها در محافل اصلاح طلب تنها یک پرسش مطرح است و آن این که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم چه باید کرد. وجود پاسخ‌های متفاوت و بعضاً متضاد اصلاح طلبان به این پرسش چندان دور از انتظار نیست. عوامل متعددی را می‌توان برای توجیه این پاسخ‌های متفاوت برشمرد: طبیعت اصلاح طلبی، تنوع و تکثر گرایشات اصلاح طلبانه در جبهه اصلاحات، تلاش
 
حجاب اجباری، قم و ایدئولوژی اسلامی

تجربه دوره‌های گذشته شوراهای شهرها نشان داده است که پس از پایان رای‌گیری و انتخاب اعضای شورای شهر، دیگر مردم نقش چندانی ندارند. همه مشارکت و سهم مردم در اداره شهر و محل زندگی خویش، تنها به رای دادن و حضور در پای صندوق‌های رای خلاصه می‌شود. گرچه در قانون ظرفیت‌های بسیاری

 
بهائیان در شهر بهائی‌ستیزان

وقتی مأموران محمد علی باب را می‌بردند، او از آنان خواست به شهر قم وارد نشوند. باب می‌گوید: «من شخصاً دوست نمی‌دارم که به این شهر وارد شوم. بهتر آن است که از کنار شهر عبور کنیم و وارد شهر نشویم؛ زیرا این‌جا شهر خبیثی است. نفوسی که در آن ساکن‌اند شریر و فاسق‌اند. این معصومه‌ی بزرگ‌واری که در این شهر مدفون است و برادر ارجمندش و اجداد گرامی‌اش همگی از این مردم فاسق فاجر بیزارند. این‌ها ظاهراً این مقام را احترام می‌کنند ولی در باطن هنک حرمت این مقام مقدس هستند. در قول فخر رجال‌اند و در عمل ننگ امم.»
 
با عیدی ویژه دولت، فقط یک کیلو پسته می توان خرید!

میهن: هزینه ماهانه یک خانوار شهری یک میلیون تومان است که با تورم ۳۰ درصدی رسمی، ۳۰۰ هزار تومان ماهانه بر آن افزوده می شود (سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰هزار تومان) و برای جبران آن، یک عیدی ۷۰ هزار تومانی برای هر نفر یا ۲۸۰ هزار تومان برای یک خانوار، حتی ده درصد خسارت گرانی را جبران نمی کند
 
پرتقال و مرغهای آلوده، قتل عام خاموش هزاران ایرانی و بی تفاوتی مسئولان

اندازه و وزن این پرتقال ها بیشتر شبیه طالبی است و بسیاری از آنها به جای وزن حدود 200 تا 300 گرم یک پرتقال استاندارد، بین نیم تا یک و نیم کیلو وزن دارند. قیمت پایین وزن بالای این پرتقال ها موجب تعجب مردم شده است، اما به دلیل گرانی سایر اجناس و ارزانی نسبی میوه بازار خرید این پرتقال ها در ماه های اخیر بسیار داغ بوده است
 
آشنایی با دیکتاتور درون!

این روزها، بحث در باره ی رواج " قانون گریزی " و عدم احترام به اجرای قانون به مثابه یک هنجار، یکی از موضوعاتی است که کم و بیش محل بحث است. صرف نظر از قبح ذاتی این موضوع، به نظر می رسد که رواج قانون گریزی در عین تایید نظری آن توسط همه – حتی قانون گریزان- یک موضوع پارادوکسیکال است. در حالی که این پدیده، ریشه در پس زمینه های فرهنگی و تاریخی ایرانیان دارد.
 
خردجمعی بدون عقلانیت را نمی پذیرم

سيدجواد طباطبايي پس از سال‌ها تلاش فكري در عرصه سياست نظري تصميم گرفته است كه در خصوص سيست عملي با ما سخن بگويد و نگاه سياسي خود در شرايط انتخاباتي امروز را با ما در ميان بگذارد. اين‌چنين بود كه پاي سخن او نشستيم تا براي ما بگويد كه برنامه را بر فرد بايد ترجيح داد و اين مهدي كروبي است كه در شرايط امروز با برنامه به ميدان آمده است ادامه دارد

 
بحران مالی و نظم اقتصادی

بحران مالی آمریکا و تاثیرات آن بر عملکرد اقتصادی مدتی است که به یکی از موضوعات خبرساز جهانی تبدیل شده است. در جامعه ما نیز این موضوع با تاکید بیشتر بر جنبه‌های مخرب آن بدون پرداختن به ماهیت مساله به شدت ادامه دارد

 
قبح کشتن در خاورمیانه

منطقه خاورمیانه بر گرفته از کشورها و مردمانی با فرهنگ ها ،آداب و رسوم، ادیان و مذاهب و اقوام و ملل مختلف و متفاوتی بوده است. این منطقه مرکز پدیداری و رشد ادیان الهی و جهانی و خاستگاه اصلی تمدن بین النهرین بوده است. مزوپتامیا مهد تمدن و فرهنگ بوده به نحوی که رشد و گسترش علم ودانش جهان توسعه یافته امروز را مدیون تمدن‌های خاورمیانه و مقتبس از آن دانسته اند اما متاسفان

 
قبح کشتن در خاورمیانه

منطقه خاورمیانه بر گرفته از کشورها و مردمانی با فرهنگ ها ،آداب و رسوم، ادیان و مذاهب و اقوام و ملل مختلف و متفاوتی بوده است. این منطقه مرکز پدیداری و رشد ادیان الهی و جهانی و خاستگاه اصلی تمدن بین النهرین بوده است. مزوپتامیا مهد تمدن و فرهنگ بوده به نحوی که رشد و گسترش علم ودانش جهان توسعه یافته امروز را مدیون تمدن‌های خاورمیانه و مقتبس از آن دانسته اند اما متاسفان

 
ارقام دروغ نمی گویند بلکه دروغ گوها ارقام را می سازند

میهن ـ س.الف – کارشناس ارشد آمار:‌ صرفنظر از انگیزه های شغلی ، مطالعه آمار می‌تواند به ما کمک کند تا در تحلیل های خود از اطلاعات، منطقی‌تر عمل کنیم. آماردان به عنوان یک فرد مسئول می‌بایست قابلیت خود را در تشخیص داده های آماری تحریف شده نشان دهد و علاوه بر این، آنها را هوشمندانه تعبیر کند. طرح‌ها و برنامه‌های کلان در جامعه می‌تواند نتیجه بینش‌هایی باشد که توسط آماردان‌ها ارائه شده است.ی‌آیدلبخند

 
دکتر عمادی : اقتصاد قبیله‌ای قرن ۱۸ برای سیرکردن مردم پاسخگو نیست

فیروزه رمضان زاده - میهن: به روزهای پایانی سال و عید نوروز نزدیک می‌شویم در حالی که جامعه پرتلاطم و بحران‌زده ایران شاهد افزایش نرخ بلیت اتوبوس، تاکسی، قطار و هواپیما از یک سو و از سوی دیگر نظاره‌گر صعود چشمگیر نرخ کالا‌ها و محصولات غذایی ازجمله گوشت، چای، برنج و غیره است. دکتر مهرداد عمادی، اقتصاددان ایرانی با اعلام این‌که در آستانه یکی از دشوار‌ترین نوروز‌ها طی پنجاه، شصت سال اخیرقرارداریم می‌گوید از زمان شهریور ۱۳۲۰ که ایران از سوی متفقین و همسایهر پی می‌آیدلبخند

 
قهرمانان یکبار مصرف- رامین کامران
بسیاری از سیاستمداران آمریکایی یک جنگ سرد از تاریخ عقبند و بسیاری از ایرانی ها یک انقلاب. گاه نگاهی به رفتار و روش آنها کافیست تا رد سوابق تاریخی دست و پا گیری را در آنها بیابید که با موقعیت امروزشان هیچ تناسبی ندارد و بدتر از آن، میتواند باعث شود تا از هر کوششی نتیجهٌ عکس بگیرند. اخیراً این عقب ماندگی دوجانبه در جایی با هم تلاقی پیدا کرده که مختصر نمکی را چاشنی موضوع تحلیل میکند هرچند اصل حکایت مایهُ لبخند
 
چرا این قدر مردم را از دین فراری می دهیم؟
 
مرز دینداری و سیاست قدری در هم تنیده شده و مشکلی را ایجاد کرده که سبب شده است تا عده ای از جوانان دین و سیاست را به حساب هم بگذارند. نمی دانم چه راه حلی دارد اما می دانم که باید راه حلی برای آن یافت و جلوی این مشکل را گرفت و الا... دامنه اش به خصوص در بحرانهای اقتصادی و سیاسی گسترده‌تر می شود.
 
مشکل اصلی انتخابات در ایران چیست؟
 
عبدالله موحدزاده یکی از آفات انتخابات در ایران «شخصی شدن قدرت» است. شخصی شدن هم برای انتخاب کنندگان و هم انتخاب شوندگان است.در سطح انتخاب شوندگان که برخی از آنها قدرت را شخصی کرده اند، برای مصالح و منافع عمومی قدم بر نمی دارند وبه نوعی بین آنها و مردم و نیازهایشان فاصله است . مردم هم در بزنگاه هایی چون انتخابات از انها می توانند خرده امتیازهایی بگیرند و در زمان های بعد که انتخاب شده اند و
 
سگی که از هشتگرد به دالاس رفت
 
يک سگ ايرانی به نام شلمن که در خيابان های تهران سرگردان بود و ممکن بود توسط ماموران شهرداری کشته شود پس از يک سفر پر ماجرا زندگی جديدی را در شهر دالاس در ايالت تگزاس آغاز کرده است.

بنياد « وفا » که مقر آن در هشتگرد است، اولين سازمانی است که در ايران برای سگ های بی صاحب سرپناه فراهم می کند و تمامی هزينه ها و امور اداری مربوط به انتقال « شلمن » به تگزاس را تامين کرده است.
 
سایه فقر بر سر کردستان
 
رضا حق جو:‌ «من همان بودم که به جای اسلحه به دست کردها، وافور دادم.» این جمله دردناک، منتسب است به محمدرضا رحیمی، استاندار سابق کردستان و معاون اول اکنون محمود احمدی نژاد. او که در دولت دوم هاشمی استاندار این خطه بود و به سیاق هاشمی، خود را سردار سازندگی کردستان خواند، پس از آنکه به سبب دخالت و تقلب فاحش در انتخابات ۷۶ برای پیروزی ناطق نوری، از منصب استانداری برکنار و پیگیرهای عبدالله
 
ضرورت طرح یک گفتمان جدید در فرهنگ سیاسی ایرانی
 
طرح مسئله: حتی اگر همۀ عوامل دست به دست هم داده و یک نظام کاملا دموکراتیک در ایران بر سر کار آید نظام مزبور ناپایدار بوده و به سرعت به یک حکومت مطلقه که توسط یک فرد و یا یک گروه اداره می شود تغییر شکل خواهد داد. علت این امر نهادینه شدن "گفتمان نفی" (Discourse of Negation ) و حذف در فرهنگ سیاسی ایرانی است. جمس دی هانتر (دانشگاه ویرجینیا) برچسب زدن، توهین کردن، تمسخر، گناهگار کردن افراد بر
 
ترجمه خام سخنرانی بانکی مون ۹ شهریور در دانشکده روابط بین‌الملل تهران
 
فکر می‌کنیم که در این برهه تاریخی‌ حساس برای سرنوشت کشورمان، بسیار مهم است که محتویات عینی سخنرانی دبیر کل سازمان ملل حاوی پیام جامعه بین‌الملل و خطاب به اساتید و جوانان کشور، به دست همه برسد تا همه مردم از آن آگاهی‌ داشته باشند. لطفا تا میتوانید به اشتراک بگذارید و برای دوستان و آشنایان خود نقل قول کنید. آگاهی‌ حق تک تک ایرانیان است.
 
شهر شلوغ است
 
بد جوری هم شلوغ است. مشکل بشود در این شهر شلوغ حرفهای حقوق بشری زد. دلار هوش ربا جائی برای حقوق بشر باقی نگذاشته. شعار مرگ بر امریکا مثل فنر خورده به صورت ملتی که در بیشتر مجامع، آن را از باب تفریح سر می دادند و تا سالها نقل و نبات این مجامع شده بود. مجامعی که برای بیشتر شرکت کنندگان حکم پیک نیک را داشت. برخی شعار می دادند و به امید بهشت و آخرت، خوش می خفتند و جمعی
 
هم اکنون ایرانیان از حقوق اولیه خود محرومند.
 
دملت ما بیش از یک صد سال است که برای کسب حقوق شهروندی، تحقق عدالت و ایجاد و تداوم حکومتی مشروط و بر آمده از رای و خواست خود میکوشد. با وجود امضای منشور جهانی حقوق بشر و سایر کنوانسیونهای جهانی هیچ کدام از حکومتهای معاصر ایران تن به اجرای مفاد آن نداده اند. مهار قدرت در ایران چالشی است سخت و طولانی، ملت ما بارها در تاریخ خود تلاش نموده تا نهاد قدرت و
 
درباره هويت ملى و پروژه ملت سازى داريوش آشورى

ايدئولوژیِ تشکيل دولت ‌ملتِ مدرن در ايران، زيرِ نفوذِ مدلِ اروپايي، به‌ويژه فرانسويِ آن، لنگ‌ـ ‌لنگان از نيمه‌ها‌يِ قرنِ نوزدهم به اين کشور راه يافت و سرانجام با انقلابِ مشروطيّت رسمّيتِ سياسي يافت. جنبشِ برپاييِ دولت‌ـ ‌ملّت در ايران، که نخستين گامِ ناکامِ خود را با
 
پس لرزه های سوریه در ایران

با شدت گرفتن درگیری ها در سوریه و پیشروی جنبش انقلابی در این کشور سقوط بشار اسد بیش از هر زمان دیگری محتمل به نظر می رسد. به عبارت دیگر پایین کشیدن وی از سریر قدرت تنها موضوعی از زمان است و دیر یا زود این اتفاق رخ می دهد. در یاداشت
 
گونه شناسی اپوزیسیون ایرانی

نزدیک به ۲۰ سال پیش در مقاله ای تحلیلی تحت عنوان "تعریف، گروهبندی و خصلت نگاری نیروهای سیاسی ایران" گرایش های سیاسی کشور را بر اساس پیشینه تاریخی به چهار نحله ی عمده، اسلام گرایان، سلطنت طلبان، ملی گرایان و چپ ها، دسته بندی کردم.
 
اتحاد ملی برای نجات ایران
کشورمان ایران، روزهای سرنوشت سازی را تجربه می کند؛ افزایش مشکلات اقتصادی و تشدید فشارها به فعالین سیاسی در داخل و گسترش تحریم های بین المللی و جدی شدن زمزمه های حمله نظامی به ایران زمین در خارج، بار دیگر فرزندان این سرزمین کهن و گرفتار در دام استبداد دینی را به تأمل واداشته است؛ سیاست ایرانی اگر بخواهد از کارآمدی برخوردار و پاسخگوی نیازهای ایرانیان باشد، راهی ندارد مگر واقع بین باشد و
 
اختصاصي جرس؛ اظهار ناتواني دولتي ها در جلسه مجمع تشخيص
جرس: "در اين جلسه، قرار بود طبق روال عادي، ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلي اجتماعي نظام پيگيري شود، ولي به دليل اهميت و فوريت شرايط موجود، بررسي مسائل تحريم‌هاي اقتصادي تقدم يافت و با حضور رئيس جمهور به همراه وزراي اقتصادي و دارايي، نفت، تجارت و صنعت و رئيس كل بانك مركزي، مباحث اقتصادي و
 
پناهجویان ایرانی قربانیان خاموش جمهوری اسلامی
خبر ساده و تکان دهنده بود: «یک پناهجوی ایرانی در اثر تنش های خانوادگی، خود و دخترش را کشت. بنابر گزارش ها از شهر «کایسری» در ترکیه و تایید پلیس محلی، برابر با ساعت ده و سی دقیقه شامگاه دوشنبه، سی ام ژوئیه پلیس توانست با درخواست همسر فیروز وارد منزل این پناهجوی 42 ساله در شهر کایسری شود. افراد پلیس با ورود به آپارتمان وی، با پیکر فرناز دختر ده ساله ای که پدرش
 
جایگاه روحانیان در جامعه دمکراتیک سکولار
روحانیتِ شیعه در سی سال اخیر به قدرت سیاسی و اقتصادی بی‌کران و بی‌سابقه‌ای دست یافته؛ گرچه نفوذ معنوی خود را هزینه‌ی دستیابی به این قدرت کرده است. شایدتصور این‌که روحانیان قدرتی را که در گیرودارِ یک انقلاب غیرمنتظره به دست آورده‌اند، روزی داوطلبانه به نفع شکل‌گیری حکومتی دموکراتیک و عرفی
 
حسن فرشتیان: در جامعه آزاد سکولار دینداری آسانتر است تا در نظام جمهوری اسلامی


میهن – فرزانه بذرپور: به مناسبت آغاز ماه رمضان گفتگویی کرده ایم با حجت الاسلام حسن فرشتیان. فرشتیان که علوم حوزوی را پیش از انقلاب و در حوزه ی علمیه قم گذرانده در این مصاحبه از دلایل غمبار بودن ماه رمضان نزد ایرانیان گفته است و تحکم های دینی از سوی جمهوری اسلامی به شهروندان ایرانی را دلیل اصلی فروپاشی اخلاقی جامعه دانسته است. فرشتیان که دکترای حقوقش را
 
مرغ پای مردم را به خیابان باز کرد

به فاصله دوروز از سخنان آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر ضرر داشتن گوشت مرغ و این توصیه که مردم برای سلامتی شان گوشت نخورند،اولین اعتراض عمومی به گرانی مرغ در ایران با حضور صدها تن از مردم نیشابور آغاز شد. بنا به گزارش سایت های خبری روز گذشته شهروندان نیشابوری که قادر به خرید مرغ کیلویی ۹۰۰۰ تومانی نبودند، در خیابان های این شهر راهپیمایی اعتراض آمیزی برگزار کردند و بر علیه رهبران جمهوری اسلامی و از جمله مکارم شیرازی شعار دادند.
 
روحانیت و حقوق بشر

خبرگزاری هرانا – در سه شماره اخیر خط صلح، مسئله جایگاه حقوق بشر در انقلاب ۵۷ را در گفت‌و‌گو با ابوالحسن بنی صدر، فرخ نگهدار و حسن شریعتمداری بررسی کردیم. درک جایگاه حقوق بشر در انقلاب ۵۷ بدون آگاهی از موضع روحانیت در برابر حقوق بشر و به طور کلی شناخت نسبت فقه و حقوق بشر دور از ذهن می‌نماید، به همین دلیل این بار در گفت‌و‌گو با مهدی خلجی، پژوهشگر دینی، به کنکاش در رابطه روحانیت و حقوق بشر می‌پردازیم. م
 
بهائیان در شهر بهائی‌ستیزان
وقتی مأموران محمد علی باب را می‌بردند، او از آنان خواست به شهر قم وارد نشوند. باب می‌گوید: «من شخصاً دوست نمی‌دارم که به این شهر وارد شوم. بهتر آن است که از کنار شهر عبور کنیم و وارد شهر نشویم؛ زیرا این‌جا شهر خبیثی است. نفوسی که در آن ساکن‌اند شریر و فاسق‌اند. این معصومه‌ی بزرگ‌واری که در این شهر مدفون است و برادر ارجمندش و اجداد گرامی‌اش همگی از این مردم فاسق فاجر بیزارند. این‌ها ظاهراً این مقام را احترام می‌کنند ولی در باطن هنک حرمت این مقام  
کسروی؛ حلاج تاریخ
حمد کسروی کشته‌ی روحانیت است. فقیهان نام‌داری در نجف و مشهد و قم آرزو و طرح قتل او را در ذهن پروردند. سرانجام سید مجتبی میرلوحی، معروف به نواب صفوی، جوان آتشین مزاج عوامی را برانگیختند تا او را بکشد. قتل کسروی، قتل جریان نقد تاریخی مذهب و روحانیت در آن دوره است. رسول جعفریان، مورخ رسمی  
این یکی را جدی بگیرید

تا کنون بسیار بحران از سر گذرانده اید و ممکن است تصور کنید این یکی که در قیاس با آنها اصلا بحران نیست. اما باور کنید اگر مشاور شما بودم یادآورتان می شدم که اتفاقا این یکی که خرد به نظر می رسد به راستی کلان است. نمی توانید از زیر بار سنگین این یکی آسان خود را خلاص کنید. اعتبار و منزلت شما را کسانی که به آنها می گوئید اهل فتنه یا جریان انحرافی یا سلطنت طلبان و همدستان دشمن زیر سئوال

 
نظامیان؛ بزرگترین بدهکاران مالی بانک ها

گزارش ها حاکی از آن است که حجت الاسلام ناطق نوری، رئیس بخش بازرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی، گزارشی به آیت الله خامنه ای داده که بر اساس آن سرداران بزرگ ترین بدهکاران به نظام بانکی کشور هستند؛ سردارانی که محمد رضا باهنر تحت عنوان "طبقه اشرافی خشن" از آنها نام برده و از هم اکنون مشغول برنامه ریزی برای دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری هستند.

 
تساوی زیستن، زندان و مرگ برای مادران

اکثر کشورهای جهان، روزی را به نام روز زن یا روز مادر اختصاص میدهند. در کشوری مانند ایران، به دلیل شرایط فرهنگی- سیاسی و نظام باوری به رسمیت شناخته در جامعه که خوانشهای آن با خوانشهای جهانی فاصله دارد، روز زن و روز مادر بر اساس معیارهایی ایدئولوژیک و سیاسی تعیین میشود. اساسا نام گذاری یک روز به نام روز زن یا روز مادر خود میتواند این پرسش را در ذهن بیاورد که فلسفه وجودی چنین

 
بازار اسلحه گرم داغ است

فردی كه برای تفریح با سه نفر از دوستانش به باغ رفته بود بر اثر اصابت گلوله به سرش به خاطر اختلافات مالی جان باخت. مردی با شلیك گلوله همسرش را از پای درآورد. ماموران آگاهی تهران مردی را كه در تهران دوست صمیمی اش را با ضرب گلوله به قتل رسانده بود دستگیر كردند. مرد جوانی به بهانه دفاع از شرافت و

 
قانون جنگل!

سپیده کلانتریان: حکایت قضا و دادگستری در جمهوری اسلامی علاوه بر تاسف بار بودن، عجیب و بهت آور نیز هست. در سالهای اخیر، خصوصا بعد از جلوس صادق لاریجانی بر مسند قاضی القضاتی کشور، ظلم

 
اصلاح طلبی یا انحلال طلبی؛ مساله این نیست

۱ـ در فضای سیاسی ایران یکی از معروف ترین دسته بندی های سالهای اخیر دوگانه اصلاح طلب یا انحلال طلب (برانداز) بوده است.

اصطلاح "اصلاح طلبی" اگر چه سالها قبل از دوم خرداد توسط نیروهای اپوزیسیون مسالمت جو داخل ایران در مجلاتی مانند ایران فردا مطرح گردید، اما بعد از انتخابات دوم خرداد و پیروزی سید محمد خاتمی و حامیان وی

 
آقایان، از خشم مردم بترسید

نمیدانم وقتی آقای "داد"ستان دادگاههای انقلاب اسلامی تهران خبر دستگیری خانم نرگس محمدی را در شهر زنجان و در خانه پدری بوسیله مامورین اطلاعات شنید یا خواند چه احساسی داشت. طبیعی است هر انسانی که یک جو از انسانیت بو برده باشد وقتی خبردار می شود که به خانه یک مادر بیمار ریخته اند و او را در حضور مادر پیر و دو فرزند خردسالش دستگیر کرده اند دچار چه حالتی می شود. راستی آقای دادستان به شما چه احساسی دست

 
در ستایش قهرمان

اندیشه سیاسی حاکم ( نئولیبرال) مروج نوعی عقلانیت سیاسی است که هرکنش سیاسی شجاعانه و قهرمانانه را به اسم کنشی غیرعقلانی و بی نتیجه نفی می کند. اندیشه ای که در: “هیچ چیزی ارزش آن را ندارد که زندگی مان را به خطر اندازیم”، مرسوم وحاکم است. ژرژ سورل، متفکر وسندیکالیست برجسته

 
زندگی در ترس و زیر فشار

ماری دو دوئه

جامعه یهودیان ایران در حدود ۲۰ هزار عضو دارد و این درحالی است که مواضع رسمی حکومت این کشور ضدصهیونیستی و بر انکار هولوکاست استوار است.

 
هشدار غرب به ایران: گفتگو آخرین شانس است

آمریکا از روسیه خواسته است به ایران هشدار بدهد که براي جلوگیري از حمله نظامي به تاسیسات اتمي این کشور، آخرین شانس خود را در مذاکره ماه آوریل امتحان کند.
یک روزنامه روسي نوشته  که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به همتاي روسي خود سرگئي لاورف گفته گفتگو بین ایران و قدرت هاي جهان "آخرین شانس" ایران براي حل بحران است.

 
در آستانه 29 اسفند سالگرد ملی شدن صنعت نفت استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه‏ ملی

و به منظور کمک به صلح جهانی ،امضاء کنندگان ذیل ‏پیشنهاد مینمائیم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق ‏کشور بدون استثناء ملی اعلام شود یعنی تمام عملیات ‏اکتشاف ،استخراج و بهره برداری دردست دولت قرار ‏گیرد .‏
این همان ماده واحده ایست که ازطرف اعضای کمیسیون ‏نفت دوره شانزدهم مجلس شورای ملی به ریاست دکتر ‏محمدنهاد گردید و در تاریخ 24 اسفند 1329 ‏درمجلس شورای ملی مورد تصویب قرار

 
دکتر مصدق و انتخابات

روز هجدهم مهرماه ۱۳۲۸ دکتر مصدق چند تن از یاران و مدیران جراید را به خانهً خود واقع در شمارهً ۱۰۹ خیابان کاخ تهران دعوت کرد تا «برای جلوگیری از دخالت دولت در انتخابات دورهً شانزده تقنینیه، تبادل نظر نموده و تصمیمی اتخاذ نمایند.»

 
بیانیه تحلیلی جبهه ملی ایران در ۲۵ مهر ۱۳۹۰

 ملت بزرگ و پرافتخار ايران را با سوء سياست و مديريت خود بيش از اين تحقير نكنيد!
(تحليلي از اوضاع اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشور- عملكرد دولت)

 
خوزستان نا آرام و کشته شدن ۳ تن

میهن: گزارش های رسیده حاکی است که نیروهای امنیتی و انتظامی ایران در دو هفته گذشته با یورش به مناطق عرب نشین در شوش، حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر را بازداشت کرده اند.

 
مورد قرارداد مخفي بين خامنه اي و پوتين فاش شد+ جزييات

طبق این قرارداد روسیه از مواضع سیاسی و نظامی حکومت ایران حمایت خواهد کرد و چنانچه این کشور از سوی مخالفان داخلی یا دولتهای غربی‌ها مورد تهدید واقع شود، روسیه بعنوان هم پیمان با ایران همراه خواهد شد. در همین راستا، هر گونه حمله نظامی به ایران به دلیل به خطر افتادن منافع نفت و گاز روسیه در دریای خزر (در آبهای

 
هواپیماهای ناتو چیزی جز خرابی به سرزمین ما نمی آورند

در یک دهه اخیر ناتو به سه کشور در خاورمیانه حمله نظامی گسترده کرده است. ابتدا افغانستان و پس از آن عراق و به تازگی هم لیبی این سه کشور هستند. گمان می کنم هرکسی با اندکی اندیشیدن بداند که شعارهایی که از سوی غرب داده می شود که این حملات برای نجات مردم این کشورها بوده مطرح می شود تا چه اندازه پوچ است.

 

 
Home  |  About Khoie  |  Books  |  Articles & Essays
2014 © mrkhoie.com, All rights reserved. International copyright laws apply to all content